Son Dakika

Millet İttifakında ağabeylik tartışması... İYİ Parti CHP'nin ortak miting talebini mi reddetti?

A A

01.12.2021 - 17:36 Son Güncelleme:

İYİ Parti, CHP'nin 4 Aralık’ta Mersin’de "Ortak miting" yapma teklifini geri mi çevirdi? Gazeteci Abdulkadir Selvi Millet İttifakı içinde yaşanan gelişmeleri ve hassasiyetleri CNN TÜRK canlı yayınında değerlendirdi.

İYİ parti CHP'nin 4 Aralık'ta Mersin'de ortak miting yapma teklifini geri çevirdi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde buna değindi.

İYİ PARTİ'DE 1 CHP AİLE BÜYÜĞÜ GİBİ HAREKET EDİYOR, RAHATSIZLIK MI VAR?

Doğrusu bu 2 parti geçmişte hem 2018 seçimlerinde hem yerel seçimlerde ittifak yaptılar. Görünen o ki 2023 seçimlerinde de yine Millet İttifakında bir araya gelecekler. Ancak bu bir araya geliş sürecinde iki partide, özellikle İYİ Parti'de kendi parti politikalarını kendi hukukunu korumak istiyor. Ortaklık yapacak 2 parti, ama birisi sol kemalist Atatürkçü bir parti Cumhuriyet Halk Partisi, diğeri milliyetçi, kökenli ve merkez sağ açılmaya çalışan bir parti.

Bu süreç içerisinde özellikle Mersin mitinginde bu rahatsızlık ortaya çıkmış durumda. Ama daha önce de hatırlarsanız İYİ Parti'nin etkili isimlerinden sayın Cihan Paçacı da Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik teknik konuşuyor uyarısında bulunmuştu.

Yani biz Millet İttifakı bazı kararları alıyor, ama kendisi tekli olarak konuşuyor. Bir anlamda bizi yok sayıyorsun şeklinde bir uyarıda bulunmuştu. Bu ileride yaşanabilecek yol kazalarını önlemek için yapılmış iyi niyetli sağduyulu bir uyarıydı. Mersin mitingi ile ilgili olarak da Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mersin'de miting kararı alıp daha sonra İYİ Parti'ye bu mitingi birlikte yapalım teklifi götürmesi İYİ Parti'nin yetkili kurullarında değerlendiriliyor, partinin politikalarına ayrı olduğu belirtiliyor.

İYİ Parti'nin, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir payandası destekçisi değil, İYİ Parti'nin kendisini büyüterek Cumhuriyet Halk Partisi'ni geçmeye aday bir parti olduğunun altı çiziliyor ve şunu ifade ediyor, Cumhuriyet Halk Partisi ittifakın büyük ağabeyi gibi hareket ediyor kararları alıyor. Bizim de ona uymamızı istiyor.

AK Parti var iktidarda, muhalefette de onun karşısında Cumhuriyet Halk Partisi var. Bir de diğerleri var gibi hareket ediyor. Bu tavır doğru bir tavır değil. Bu tavır İYİ Parti'de bir hassasiyet oluşturmuş durumda. Bizler eşit partilerin ittifak kuracağını zamanda eşit partiler olarak masaya oturmak istiyoruz şeklinde İYİ Parti'de hassasiyet oluşmuş durumda. O nedenle de Mersin mitinginde birlikte ortak miting yapma önerisi kabul edilmiyor.

Tabi Mersin ile ilgili bir başka hassasiyette var. Mersin'de biliyorsunuz HDP de üçüncü parti konumunda ve son dönemlerde hem Selahattin Demirtaş. Hem HDP ile CHP arasında bir yakınlaşma dikkati çekiyor, İYİ Parti HDP ile CHP arasında bir fotoğraf verilirse Mersin'de o fotoğraf karesinde yer almaktan çekindiği için o fotoğraf karesine girmek istemediği için Mersin'deki ortak miting teklifini kabul etmiyor. Yoksa bu partiler yerel seçimlerde 3 yerde ortak miting yapmışlardı ki özetle hem de İYİ Parti CHP'nin gölgesinde kalmak istemiyor.